Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Bezpieczny urlop, bezpieczne wakacje

Bezpieczny urlop, bezpieczne wakacje

Koniec roku szkolnego już za pasem, a to oznacza, że zbliżają się wakacje i okres wzmożonych urlopów. To oczywiście czas odpoczynku, beztroski i podróżowania. Pamiętaj jednak, że wakacyjne odprężenie może mieć też przykre skutki, jeżeli nie zadbasz o ochronę swoich danych osobowych. Z tego względu przygotowałem dla Ciebie krótki przewodnik o tym, w jaki sposób możesz zapewnić sobie bezpieczne wakacje. Oczywiście pod względem ochrony danych osobowych.

Jak korzystać z dostępu do Internetu?

Nie wszystko złoto, co się świeci. Nie wszystko co darmowe jest bezpieczne… W szczególności wyjeżdżając poza granice kraju do miejsc, w których połączenie się z Internetem może kosztować niebotyczne sumy, naturalnym jest poszukiwanie hot spotów i darmowego Wi-Fi. I tu pojawia się problem, bo korzystając z takiego rozwiązania łączysz się z nieznaną Tobie siecią.

Pamiętaj, że odwiedzane przez Ciebie strony internetowe mogą być widoczne dla zarządzającego tą siecią. Uważaj też na zagrożenia związanymi z wykorzystaniem Internetu. Koniecznie skorzystaj z oprogramowania antywirusowego i zapory sieciowej, aby ograniczyć ryzyko zainfekowania Twojego urządzenia.

Korzystaj tylko z zaufanego źródła sieci. W przeciwnym wypadku możesz narazić się na nieuprawniony dostęp do przesyłanych przez Ciebie danych, Twojego urządzenia, np. telefonu, a nawet na przejęcie kontroli nad tym urządzeniem. Takie problemy to ostatnia rzecz, której chciałbyś doświadczyć na wakacjach…

Czy wypożyczalnia sprzętu może żądać Twojego dowodu tożsamości w zastaw?

W trakcie wyjazdu z pewnością zechcesz skorzystać z takiej usługi i wypożyczyć samochód, kajak lub deskę SUP (serdecznie polecam). Czy jednak w takiej sytuacji powinieneś pozostawić w zastaw swój dowód osobisty lub inny dokument potwierdzający Twoją tożsamość?

Nie. Po prostu nie. To działanie nadmiarowe. Rzeczywistość pokazuje jednak, że praktyka ta jest wciąż stosowana. Z tego powodu unikaj pozostawiania dokumentów, na podstawie których można ustalić Twoją tożsamość.

To co wypożyczalnia może zrobić, to spisanie Twoich danych osobowych z dokumentu na potrzeby zabezpieczenia wypożyczenia sprzętu, a właściwie jego zwrotu. Po jego oddaniu Twoje dane mogą być już zniszczone, ponieważ cel ich pozyskania został zrealizowany. Warto więc upomnieć się o takie działanie.

A stawka jest wysoka. Dysponując dokumentem tożsamości, jego kserokopią – której wykonanie też jest zakazane, za wyjątkami wynikającymi z przepisów prawa – albo danymi w nim zawartymi można wyrządzić wiele szkód. Przede wszystkim chodzi o możliwość podszywania się, kradzież tożsamości i zaciągnięcie zobowiązań finansowych w Twoim imieniu.

A co z dokumentem tożsamości w hotelu?

Hotel może wymagać od Ciebie okazania dowodu tożsamości, z którego może spisać zawarte w nim dane. Celem tego działania jest zabezpieczenie interesów hotelu na potrzeby dochodzenia ewentualnych roszczeń. Nie powinien jednak tworzyć kopii tego dokumentu.

Instagram, Facebook itd. – ostrożnie z publikowaniem zdjęć!

To naturalne, że w naszych czasach właściwie w czasie rzeczywistym informujemy obserwujących nas znajomych (i nie tylko) o tym, co zjedliśmy na śniadanie, jaką książkę czytamy, czy gdzie właśnie przebywamy… No właśnie. I ta ostatnia informacja może zaszkodzić.

Pamiętaj, że zdjęcie z plaży udostępnione w relacji może też być cenną informacją dla złodzieja, że nie ma Cię akurat w domu i można założyć, że prędko się w nim nie pojawisz.

Zwróć też uwagę na prywatność innych osób, których wizerunek upubliczniasz. Abstrahując od prawa autorskiego, traktuj osoby z Twojego otoczenia tak, jak sam chciałbyś być traktowany.

Na koniec tej części krótka informacja. Publikowane przez Ciebie zdjęcia zawierają więcej danych, niż mogłoby się to wydawać na pierwszy rzut oka!

Uwaga na kieszonkowców!

Nikomu nie życzę takiej sytuacji, ale przecież się zdarzają. Każdy może paść ofiarą kieszonkowca. Strata pieniędzy jest oczywiście bolesna, ale celem kradzieży może być też Twój telefon, a to obszerny skarbiec informacji o Tobie.

Z tego względu koniecznie zabezpiecz dostęp do telefonu, aby nie było możliwe jego odblokowanie przez osobę do tego niepowołaną. Możesz też ustawić śledzenie GPS, aby w przypadku zgubienia lub kradzieży umożliwić sobie próbę zidentyfikowania miejsca, w którym znajduje się Twój telefon.

Jeżeli natomiast straciłbyś dokumenty lub karty płatnicze, niezwłocznie podejmij działanie, aby zastrzec możliwość ich wykorzystania.

Życzę bezpiecznych wakacji!

Tyle wskazówek na teraz. Pozostaje mi życzyć udanych i bezpiecznych wakacji! A jeżeli dopadnie Cię nuda w czasie leżenia na plaży, zawsze możesz odwiedzić mój Instagram!😁

P.S. Oczywiście nie życzę Ci aż takiej nudy… Ale i tak polecam zajrzeć.😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *