Przejdź do treści
Strona główna » Blog » mObywatel – jak działa mDowód?

mObywatel – jak działa mDowód?

14 lipca 2023 r. weszła w życie ustawa o aplikacji mObywatel. Od tego dnia możliwe jest potwierdzanie przy jej pomocy tożsamości i obywatelstwa użytkownika. Najgłośniejszą zmianą w aplikacji jest możliwość dodania dokumentu, który – z pewnymi wyjątkami – zadziała jak dowód osobisty lub paszport.

Czym jest mDowód?

Na początek zaznaczę, że dokument w aplikacji mObywatel nie jest cyfrowym odwzorowaniem dowodu osobistego. To odrębny dokument, na podstawie którego jest możliwe ustalenie tożsamości i obywatelstwa jego posiadacza. Od dowodu osobistego w tradycyjnej formie różni się serią i numerem, datą wydania i datą ważności.

Z dowodu w aplikacji mObywatel skorzystasz w większości sytuacji formalnych, m.in. w urzędach, sądach, u notariusza, w placówkach medycznych i na poczcie. Od ogólnej możliwości skorzystania z dokumentu w formie elektronicznej istnieją oczywiście wyjątki.

Kiedy mDowód nie wystarczy?

Plastikowym dowodem tożsamości będziemy musieli posłużyć się w trzech przypadkach. Pierwszym z nich jest złożenie wniosku o wydanie nowego dowodu osobistego. Będzie też potrzebny przy przekraczaniu granic kraju. Aplikacja mobilna nie wystarczy też w przypadku instytucji, które zostały objęte przepisami ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Możliwość posługiwania się mDowodem w bankach zostanie uruchomiona z dniem 1 września tego roku.

Jak można założyć mDowód?

Aby uzyskać mDowód, wystarczy pobrać aplikację mObywatel i dodać w nim odpowiedni dokument. Uzyskanie go wymaga potwierdzenia Twojej tożsamości, jednak możesz to zrobić nie wychodząc z domu (choć na ławce w parku też się uda) przez bankowość elektroniczną. Dane do dowodu są pobierane automatycznie.

mObywatel to nie tylko dowód tożsamości

W aplikacji dostępne są (a właściwie będą, bo w chwili pisania tych słów dostęp do usług w mObywatel jest ograniczony) także inne usługi. Na uwagę zasługują także mobilne wersje dokumentów potwierdzających uprawnienia do wykonywania zawodu, np. fizjoterapeuty i farmaceuty. Moje uprawnienia radcy prawnego muszą niestety jeszcze poczekać, choć adwokatom taka opcja już przysługuje.

Trzej muszkieterowie ustalania tożsamości…

Mamy więc obecnie trzech oficjalnych muszkieterów ustalania tożsamości i obywatelstwa polskiego, choć istnieje oczywiście wiele innych dokumentów, które mogą do tego celu posłużyć, by wspomnieć choćby książeczkę żeglarską, o której przypomina na swoim blogu Olgierd Rudak. Zaliczamy do nich dowód osobisty, paszport i nowy dokument, o którym jest ten artykuł, czyli tzw. mDowód.

Więcej informacji na temat aplikacji mObywatel znajdziesz tutaj: https://info.mobywatel.gov.pl/

Polecam też artykuł wspomnianego Olgierda Rudaka, który znajdziesz tutaj: https://czasopismo.legeartis.org/2023/07/dokument-tozsamosci-dowod-osobisty-paszport-dokument-mobywatel-ksiazeczka-zeglarska/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *