Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Co zrobić, kiedy dzwoni nieznany numer?

Co zrobić, kiedy dzwoni nieznany numer?

Pomimo RODO to wciąż częsta sytuacja. Przepisy w tym zakresie są jasne – zabronione jest kontaktowanie się bez wcześniej wyrażonej zgody. W taki sposób reguluje tę kwestię prawo telekomunikacyjne. Nieznane numery to jednak niekończąca się historia.

Co słyszymy w słuchawce? Numer został wylosowany. Jak zachować się w takiej sytuacji? Co zrobić, kiedy dzwoni nieznany numer?

Halo? Kto dzwoni?

Bardzo ważne jest jak zaczynamy rozmowę. Przede wszystkim nie zaczynaj od “tak”. Dlaczego? Dlatego, że może to być jedyny cel dzwoniącego. Może okazać się oszustem, który nagrane potwierdzenie zamierza wykorzystać do swoich celów. Działa to także z automatami.

Pamiętaj, że możesz też sprawdzić numer w Internecie. Jeżeli to spam, masz sporą szansę dowiedzieć się, czy warto kliknąć zieloną słuchawkę.

Ustal tożsamość administratora

Druga sprawa to odpowiedź na pytanie, skąd dzwoniący ma Twój numer. Aby to ustalić musisz poznać tożsamość administratora danych. Postaraj się jednak nie zaczynać bezpośrednim pytaniem o to, kto nim jest. Takie pytanie może wyczulić dzwoniącego, który rozłączy się przed odpowiedzią.

Z doświadczenia wiem, że pytanie o źródło pozyskania numeru – poza odpowiedzią ze wstępu – również nie należy do ulubionych pytań telemarketerów. Zdarzyło mi się jednak parokrotnie uzyskać na nie odpowiedź.

Co możesz zrobić?

Masz kilka opcji. Znając tożsamość administratora możesz zgłosić sprzeciw wobec przetwarzania Twoich danych lub wycofać zgodę na to przetwarzanie. Jeżeli to nie odniesie skutku, przysługuje Ci prawo do złożenia skargi na działanie administratora do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych – pisałem o niej tutaj 👉 KLIK!. Skargę możesz złożyć również do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

W każdym przypadku zażądaj usunięcia Twojego numeru z bazy – chyba, że chcesz otrzymywać takie połączenia w przyszłości.

Numery z innego kraju

Bywa, że nieznany numer nie pochodzi z Polski. Jeżeli nie spodziewasz się takiej rozmowy najlepiej zignoruj połączenie. Uważaj na tego typu telefony, bo mogą mieć za cel ściągnięcie od Ciebie pieniędzy za kosztowne międzynarodowe połączenie. Jeżeli więc będzie krótkie i nie zdążysz go odebrać, nie oddzwaniaj. Takie działania określa się mianem “wangiri”.

1 komentarz do “Co zrobić, kiedy dzwoni nieznany numer?”

  1. Pingback: Podejrzane maile, czyli jakie? - Zdrowe Dane

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *