Przejdź do treści
Strona główna » Blog » Sąsiad założył kamerę… I co dalej?

Sąsiad założył kamerę… I co dalej?

Zdarza się, że sąsiedzi zakładają monitoring wizyjny, który obejmuje także Twoje codzienne kroki. Takie przypadki zdarzają się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i w blokach. Dopóki oko kamery obejmują jedynie posesję sąsiada wszystko jest w porządku, jednak jeżeli obejmują Twój teren lub części wspólne, może naruszać Twoją prywatność. Co możesz zrobić w takiej sytuacji?

Sąsiad jest administratorem danych

Bardzo często bywa, że zakładający monitoring wizyjny nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest administratorem danych objętych tym monitoringiem. To z kolei wiąże się ze wszystkimi obowiązkami, które przewiduje RODO. Wspomnę w tym miejscu o konieczności uzyskania Twojej zgody na monitorowanie Twojej posesji i realizacji obowiązku informacyjnego.

Nie możemy naturalnie zapominać o wyłączeniu stosowania RODO w zakresie, w jakim przetwarzanie danych osobowych odbywa się wyłącznie na prywatny użytek. Ocena, czy z takim przypadkiem mamy do czynienia będzie natomiast uzależniona od tego, w jaki sposób monitoring jest prowadzony, a w szczególności jaki obejmuje obszar.

Co możesz zrobić?

Jeżeli uważasz, że zainstalowana kamera ingeruje w Twoją prywatność, przysługuje Ci szereg możliwych kroków do podjęcia. W pierwszej kolejności warto udać się z sąsiedzką wizytą, aby omówić temat monitoringu. Istnieje spora szansa, że już na tym etapie osiągniesz swój cel.

Gdyby jednak to nie wystarczyło, możesz zgłosić się do administracji lub wspólnoty, aby to oni przejęli komunikację w sprawie. Pamiętaj, że w przypadku bloku, zamontowanie kamery w częściach wspólnych wymaga uzyskania zgody. Może się więc okazać, że sąsiad zadziałał niezgodnie z zasadami, a jego samowolne działanie zakończy decyzja zarządzających budynkiem.

Ponieważ monitoring wizyjny może obejmować przetwarzanie Twoich danych osobowych, możesz skorzystać z prawa do skargi na działanie administratora. Skargę taką możesz złożyć do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

Wreszcie, jeżeli wszystkie inne możliwości nie doprowadziły do pożądanego przez Ciebie rezultatu, możesz zwrócić się do sądu wytaczając powództwo o naruszenie dóbr osobistych. W takim przypadku to sąd oceni, czy doszło do ich naruszenia i zadecyduje jakie będą tego ewentualne konsekwencje.

Odpowiedzialność karna

Warto też przypomnieć, że ustawa o ochronie danych osobowych przewiduje odpowiedzialność karną z tytułu nieuprawnionego przetwarzania danych osobowych. W odniesieniu do zwykłych danych może obejmować karę grzywny, ograniczenia wolności, a nawet pozbawienia wolności do lat 2.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *